לוויתן הפרויקט הלאומי

הסכם עם איגוד ערים שרון כרמל לניטור האוויר בסביבת האסדה

17 ביוני 2020

בתחילת השבוע חתמנו עם איגוד ערים שרון כרמל, בראשותו של יו"ר האיגוד אסיף איזק ומנכ"ל האיגוד ניר סהר על הסכם תקדימי, יחיד מסוגו בארץ ובין היחידים בעולם, לניטור רציף של איכות האוויר על האסדה.

ייחודיותו של ההסכם נובעת מכך שהוא נעשה כחלק משיתוף פעולה וולנטרי בין שותפות לוויתן ואיגוד הערים לאיכות סביבה, ואינו מחוייב על פי חוק או היתר. ההסכם נעשה מתוך הכרה הדדית של חשיבות השמירה על איכות האוויר ובמקביל – הצורך בשקיפות ודיאלוג עם התושבים בסביבת לוויתן.

על פי ההסכם תוצב על האסדה מערכת לניטור רציף של רמות ה- BTEX (בנזן ומרכיבים כימיים נוספים) בסביבת האסדה, בנוסף תוצב מערכת מטאורולוגית, שתאפשר מעקב אחר כיווני הרוח באסדה. שתי המערכות תוצבנה בתוך שמונה חודשים.

מערכת הניטור, אשר תוצב על האסדה, תתופעל על ידי חברה חיצונית שתקבל את אישור המרכז לניטור אוויר ארצי (מנ"א). תוצאות הניטור ישודרו באופן ישיר ומקוון לאיגוד הערים, ואנשי האיגוד יוכלו לבצע בקרה על הנתונים כל העת.

איגוד הערים התחייב לפרסם לציבור את נתוני הניטור לאחר בדיקה מעמיקה של הנתונים.

ההסכם החדש ינגיש לציבור הרחב נתונים נוספים בפעילות האסדה, והוא חלק מהמחוייבות שלנו לשקיפות ושמירה על הסביבה בה אנו פועלים.

כבר כיום פזורות על קו החוף מספר תחנות ניטור אוויר המתופעלות על ידי המשרד להגנת הסביבה ואיגוד הערים, והנתונים שנאספים בהן משודרים 24/7 באתר המשרד להגנת הסביבה.

מאז שהחלה הפעלת אסדת לוויתן הראו תוצאות הניטור הרציפות כי  לא נרשמה אף לא חריגה אחת בתקני איכות האוויר ביבשה כתוצאה מפעילות האסדה, ואיכות האוויר באזור לא השתנתה.

 

ניתן לראות את נתוני הניטור בקישור הבא.