לוויתן הפרויקט הלאומי

פיתוח מאגר לווייתן – פברואר 2018

עדכון חודשי מפרויקט האנרגיה הגדול בישראל

1 בפברואר 2018

אחוז מפרויקט לוויתן כבר הושלם

שעות עבודה הושקעו בפרויקט

עיקרי הפעולות שביצענו החודש

  • נובל אנרג׳י ודלק קידוחים הודיעו כי חתמו על הסכמי מכירת גז לחברת דולפינוס המצרית ממאגרי לוויתן ותמר, בהיקף כולל של 64BCM לתקופה של 10 שנים.

  • הושלמה הרכבת שני המפלסים של מבנה המגורים, אשר יורכבו בהמשך על האסדה.

  • הושלמה הרכבת שלד הפלדה שישמש את מערך הטיפול ב"מג" (נוזל למניעת קיפאון בצנרת). על גבי שלד הפלדה יורכב בהמשך הציוד התהליכי הנדרש.

  • הושלם ייצור הקשתות החמות עבור הצנרת התת ימית. קשתות אלו הינם צינורות המעובדים לזוויות שונות, אשר יאפשרו את הנחת הצנרת התת ימית על פי תוואי הקרקע ומיקום הציוד.

  • הושלמה ההרכבה והבדיקה של המסגרת עליה תורכבנה מערכות הבקרה התת ימיות. מערכות אלו ישמשו לבקרה ושליטה מרחוק על הציוד התת-ימי.

  • התקבלו בחיפה מקטעי צינורות בקוטר 32 אינץ' אשר ירכיבו את צינור הגז המטופל שישמש לחיבור אסדת לוויתן למערכת ההולכה הארצית.

  • התקבלו בחצר האחסון בלרנקה כ-41,000 טון של מקטעי צנרת בקוטר 18 אינץ'. צינורות אלו ירכיבו את הצינורות אשר יונחו בקרקעית הים ויוליכו את הגז הגולמי מהמאגר – לאסדת הטיפול.

  • הושלם ייצור שלד הפלדה של שני המפלסים שיכילו את מתקן אחסון הנוזלים, שבאסדת הטיפול.

  • הושלמו התאמות הקונסטרוקציה בין החלק הצפוני והדרומי של המפלס התחתון. 

סך הכול, היקף הפרויקט כולל מעל ל-150 פעילויות ניהול, תכנון, ייצור, והקמה של ציוד ומתקנים, ביותר מ-17 מדינות

*העדכון ניתן בחודש העוקב, ומתייחס לחודש שעבר (ינואר)


שחר שורק, מוביל תחום מכני יבשתי, בנובל אנרג'י:

"אני גאה להיות חלק מפרויקט משמעותי ומאתגר זה. יש לי הזכות לפעול ולקדם את הקמת הצנרת היבשתית והתחנות הרלוונטיות לאורך התוואי תוך כדי תיאום ושיתוף עם חברות וגופי תשתית הסמוכים אליו. אני גאה להוביל מספר תת פרויקטים יבשתיים ועל ידי כך לתרום להצלחת פיתוח לוויתן ומשק האנרגיה של ישראל".


יד ביד עם התעשייה הישראלית

בכל חודש נתמקד בקבלן מקומי אחר הלוקח חלק בבניית פרויקט לווייתן

 חברת TMNG היא חברת בת של קבוצת תהל, חברה גלובלית המתמחה בתכנון הנדסי שהובילה אבני דרך משמעותיות בתעשיית הגז בישראל. חברת TMNG מספקת שירותי הנדסה למערכות היבשתיות של פרויקט לווייתן ובנוסף תומכת בהכנת בקשות להיתרים רגולטוריים עבור אסדת ההפקה, המתקנים בחוף ועבודות התכנון האזרחי ביבשה. TMNG מובילה את תכנון מתקן הגיבוי בחגית הכולל בין השאר את דרכי הגישה, מיכל האחסון, מערכת כיבוי האש ומערכות הנדסיות נוספות.

חברה זו ואחרות מהוות חלק משמעותי ובלתי נפרד מהצלחת פרויקט לווייתן, ואנו גאים בהצטרפותה לצוות שלנו.

פרויקט לווייתן ממשיך להתקדם על פי תכנית הפיתוח באופן בטוח ואחראי כלפי הסביבה. הפרויקט צפוי לחזק את היתירות האנרגטית של ישראל ולאפשר אספקה זמינה ורציפה של גז טבעי לכל צרכן.


מאגר לווייתן – תכנית ההפקה

מאגר הגז הטבעי לווייתן ממוקם באגן הלבנטיני, בחלקו המזרחי של הים התיכון, כ-125 קילומטרים מערבית לחיפה ו-35 קילומטרים מערבית למאגר 'תמר'. מערכת צינורות המצויה על קרקעית הים תחבר בין בארות ההפקה ובין אסדת הטיפול וההפקה הנייחת, אשר תמוקם כ-10 קילומטרים מערבית מקו החוף, לפי תכנית המתאר הארצית תמ"א 37ח המאושרת.  

הזרמת הגז למשק הישראלי צפויה להתחיל כבר בסוף דצמבר 2019. הגז יוזרם לשוק המקומי באמצעות צינור מאסדת ההפקה אל מערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל), האחראית על הולכת הגז הטבעי לכל חלקי המדינה.

מאגר לווייתן צפוי להפיק כמות יומית של עד 2,100 מיליון רגל-קוב (MMscfd), מתוכם כ-MMscfd 1,200 מכמות הגז מיועד לצריכה מקומית ויצוא ישיר ויתר הגז מיועד למטרת יצוא אזורי, באמצעות צינורות נוספים שיחוברו אל אסדת ההפקה.