לוויתן הפרויקט הלאומי

פרויקט לוויתן – מה היה לנו בינתיים?

23 באפריל 2020

קשה להאמין, אבל חלפו כמעט ארבעה חודשים מאז שאסדת לוויתן החלה לפעול.

אמנם מדובר בזמן לא רב, אבל תרומת לוויתן כבר מורגשת, ובאה לידי ביטוי במספר מישורים.

במהלך ינואר 2020 ירד תעריף החשמל ב-4%, בין היתר בזכות הגז מלוויתן. כניסתו של מאגר לוויתן כספק אנרגיה למשק הישראלי מחזקת את הביטחון האנרגטי במדינה ומספקת יתירות תשתיתית למשק החשמל, וכמובן שימי הקורונה והטלטלה העולמית מחזקים את מעמדה של ישראל כמדינה בעלת עצמאות אנרגטית יציבה, שאינה תלויה במדינות העולם כדי לספק את צרכי האנרגיה שלה. בנוסף, תרומתו של הגז מלוויתן לשיפור באיכות האוויר בישראל כבר מורגשת, ונובעת מביסוס ייצור החשמל בגז טבעי וסגירה מתוכננת של התחנות הפחמיות המזהמות עד שנת 2025.

במהלך החודשים הקרובים בכוונתנו להמשיך להעלות בהדרגה את  קצב ההפקה, עד לקצב מלא של כ- 1.2 מיליארד רגל מעוקב גז טבעי ליום. העלאת הקצב תאפשר אספקת גז נוספת ללקוחות של מאגר לוויתן והגברת היתירות בהמשך השנה.

עם תחילת הפעלתו של הפרויקט הוצבו מספר תחנות ניטור בנקודות שונות על החוף, על מנת לנטר את איכות האוויר בסביבת הפרויקט ולהתריע במקרים של חריגות. אנחנו יכולים לומר כעת בסיפוק רב כי בהתאם לתחזיות, הפעילות על האסדה שנמצאת במרחק של 10 ק"מ מהיבשה, אינה פוגעת באיכות האוויר ביבשה והיא פועלת באופן בטיחותי תוך שמירה על הסביבה.

כל נתוני הניטור מפורסמים "בזמן אמת" באתרי המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה שרון כרמל, וניתן להגיע אליהם גם באמצעות אתר פרויקט לוויתן.

במהלך התקופה הראשונית של ההפעלה, נבדקו מערכות האסדה והתשתיות שסובבות אותה, בוצע כיוון למערכת, וכפי שקורה בכל מתקן מורכב אותרו גם מערכות שדרשו טיפול ותחזוקה – דבר שמבוצע באופן שוטף על האסדה, תוך עדכון, קבלת האישורים הנדרשים ופיקוח של הרגולטורים הרלוונטיים. בחלק מהמקרים היה צורך בהפניית גז ללפיד האסדה, שהוא כידוע מתקן שמטרתו להפחית פליטות לאוויר ומיועד לשמור על הסביבה והבטיחות.

גם בעת משבר הקורונה והתנודות בכלכלה העולמית, צוותי חברת נובל אנרג'י דואגים לפעולה סדירה של האסדה ותשתיותיה 24/7. תוכנית בעניין גובשה בשיתוף פעולה עם משרדי האנרגיה והבריאות להפעלה רציפה, של הפרויקט גם בתקופה מאתגרת זו. אנו ממשיכים להפיק גז בהתאם לצרכי הלקוחות, ובכך תורמים לשמירה על הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל.

גם עכשיו, חשוב לנו שתדעו שאנחנו כאן עם האצבע על הדופק יום-יום שעה-שעה, כדי לוודא שפעילות האסדה תתבצע באופן הבטיחותי ביותר, לא תשפיע על שגרת החיים, לא תפגע באיכות האוויר ושהחופים ישארו בדיוק כמו שהיו.

 

רק בריאות לכולם!