לוויתן הפרויקט הלאומי

שישה חודשי פעילות בלוויתן – מה היה לנו עד כה?

19 ביולי 2020

בתום שישה חודשים ראשונים להפקת הגז ממאגר לוויתן, רצינו לחלוק איתכם תקציר של האירועים הבולטים בפרויקט לוויתן ולספר קצת על מה צפוי בהמשך.

פלטפורמת לוויתן החלה להפיק גז ולהזרימו לישראל, החל מיומה האחרון של שנת 2019, לאחר תקופת הקמה ופיתוח שארכה כ- 34 חודשים ולאחר מכן לירדן ולמצרים. מתחילת ההפקה וגם בימים אלו, עוברת הפלטפורמה את תקופת ההפעלה הראשונית, בה נבדקות בצורה מוקפדת והדרגתית המערכות השונות המותקנות על הפלטפורמה.

ההפקה החלה בהזרמה הדרגתית של גז טבעי מארבעת בארות ההפקה, דרך מערכות הצנרת התת ימית, אל הפלטפורמה.

פיתוח פרויקט לוויתן כולו,  הוא מבין הפרויקטים עתירי ההשקעה ומהמורכבים שאי פעם בוצעו בישראל על ידי המגזר הפרטי. נובל אנרג'י, המפעילה של פרויקט לוויתן והאחראית על הקמתו, הצליחה לעמוד בצורה מלאה בלוחות הזמנים המוקפדים שהוכתבו במתווה הגז, והפרוייקט הושלם בתום 2019.

כבר בששת חודשי ההפקה הראשונים של המאגר תרומתו היא משמעותית ובאה לידי ביטוי במספר מישורים, ביניהם הורדת תעריף החשמל שירד בינואר האחרון ב-4%, חיזוק היתירות האנרגטית במדינה וחיזוק מעמדה של ישראל באזור, גם בימים של חוסר וודאות גיאופוליטית. בנוסף לכך, היתירות האנרגטית בתחום הגז הטבעי תרמה לאחרונה להחלטת משרד האנרגיה על השבתה סופית של ייצור החשמל מפחם עד שנת 2025 כאשר כבר החל מראשית חודש יולי, הוחלט להפחית את ייצור החשמל מפחם ל-25% בלבד, שינוי משמעותי לטובת אזרחי ישראל כולם ובוודאי למי שגר בסביבת תחנות הכוח הקיימות המופעלות בפחם וזאת מכיוון שהשימוש בפחם מזהם את האוויר, מגדיל את התחלואה והתמותה ופוגע בכיס של כולנו.

אירועים בתחילת הפקה:

מאז שהחלה הפעלת אסדת לוויתן, נמשכת הפקת הגז הסדירה בלמעלה מ97% מהזמן אך יחד עם זאת, כמו בשנה הראשונה של כל בית חדש, גם אצלנו, במהלך תקופת ההפעלה הראשונית אנו לומדים בצורה מבוקרת והדרגתית על תפקוד המערכות הרבות על האסדה, ונדרשים להפעיל את לפיד הבטיחות מעת לעת. הלהבה הנראית בקצה הלפיד אינה מסוכנת, ועל אף שנראית לעיתים מהחוף היא מבצעת תפקיד בטיחותי– הלפיד מיועד לשמירה על הסביבה ועל בטיחות עובדי האסדה, והפעלתו ממזערת את הפליטות לאוויר.

אנו מקפידים לעדכן כשהלפיד נדלק באתר הפרוייקט ומזמינים אתכם להתעדכן שם ובקבוצות העדכון השונות כולל בוואטסאפ ולהימנע מהסתמכות על שמועות.

מה הלאה?

היקף הפקת הגז הטבעי צפוי לעלות. עד כה נחתמו הסכמים בהיקף של כ- 145 BCM לשוק המקומי ולייצוא . בנוסף, לפני כשבועיים השלמנו את הרכבת המדחס באשקלון, אשר יאפשר הזרמה של כמות גז טבעי גדולה יותר בצינור למצרים.

במהלך החודשים הקרובים ועם אישור המדינה נראה עלייה הדרגתית של קצב ההפקה לקצב מלא של כ- 1.2 ביליון רגל מעוקב ליום, מה שיאפשר לנו להמשיך ולספק גז טבעי למשק הישראלי ולמדינות האזור ולהגביר את היתירות האנרגטית של ישראל לקראת חודשי הקיץ החמים, בהם הביקוש לגז טבעי צפוי לעלות.

גם בעת משבר הקורונה העבודה על האסדה נמשכת 24/7 -נובל אנרג'י ערוכה להמשך פעילות רציפה של פלטפורמת לוויתן תוך כדי החלפה תקופתית של צוותי ההפעלה והתחזוקה של הפלטפורמה ותוכנית בעניין זה גובשה בשיתוף עם משרדי האנרגיה והבריאות להפעלה רציפה של הפרויקט גם בתקופה מאתגרת זו.

לכלל האירועים והעדכונים השוטפים, מוזמנים להמשיך לגלוש באתר האינטרנט שלנו.