לוויתן הפרויקט הלאומי

פרוייקט לוויתן מסכם שנה

שנת פעילות ראשונה בלוויתן- מה היה לנו

10 בינואר 2021

מי שיעמוד במרומי אסדת לוויתן ויביט לים הכחול שפרוס מתחתיה יוכל להבחין בקלות בדגי הטונה הגדולים שסביבה. בצילומים שבוצעו מתחת למים אפשר להבחין גם בצבי ים, דגים דמויי עטלף ובעוד מינים רבים שמעידים על בריאות המערכת האקולוגית בים. וכמו המים המקיפים את האסדה, והחופים הנהדרים שמוסיפים למשוך אליהם רבים בקיץ ובחורף, כך גם איכות האוויר בחוף וביישובי האזור נשמרת ללא כל חריגות שמקורן בפעילות אסדת לוויתן שבימים אלה ממש חוגגת שנה להפעלתה.

אסדת לוויתן החלה לספק גז טבעי ביומה האחרון של שנת 2019, ומיום הפעלתה יצרה מציאות חדשה שמאפשרת לכולנו להנות מכך שהאוויר שאנחנו נושמים הולך ונעשה נקי יותר. תחנות הכח הפחמיות שהפעלתן הופחתה בזכות הגז הטבעי הישראלי, יסגרו על פי החלטת משרד האנרגיה בחמש השנים הקרובות וכולנו נפרד מהפחם המזהם. התחנה בחדרה, שהמזהמים הנפלטים ממנה מתפזרים בכל האזור, וגורמים לא פעם לבתים ולצמחים בישובים הסמוכים להתכסות באבק שחור, תיסגר בשנת 2022, ואפילו את אבן הפינה לתחנה שתבוא בנעליה כבר הניחה חברת החשמל.

שנה אחרי, אפשר לומר בביטחון, שאיכות האוויר בחוף וביישובי הסביבה נשמרה כפי שהיתה בטרם הפעלת האסדה. על כך מעידים היטב מכשירי הניטור של איגוד ערים לאיכות סביבה שרון כרמל. בהמשך השנה תופעל גם תחנת הניטור המוקמת בימים אלו על האסדה וזאת בהמשך לדיאלוג המתמשך עם האיגוד והמועצה האזורית חוף כרמל. המידע שיאסף ישוקף על ידי האיגוד לציבור.

במהלך השנה שחלפה עמדה האסדה באתגר החשוב של הכנסת המערכות לפעולה סדירה, בד בבד עם אספקת הגז המהותית למשק הישראלי ולשכנותינו, וזאת בתוצאה מרשימה בכל סטנדרט עולמי של מעל 98% פעילות סדירה מאז הפעלתה.

בשבועות האחרונים אנחנו עוסקים בהכנסתן לפעולה של מערכות נוספות על גבי האסדה, וכפי שנהגנו לאורך כל השנה אנחנו מקפידים לעדכן את תושבי האזור כאשר ישנה כוונה להפעיל את לפידי האסדה, או כאשר הם מופעלים בהתאם לצורך. הלפידים הם אמצעי בטיחות והפעלתם אינה גורמת לפגיעה באכות האוויר.

במהלך השנה החולפת מימשנו את הבטחת השקיפות והדיאלוג עם הציבור: קיימנו ביחד עם היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית והמועצה האזורית חוף כרמל מספר תרגילים להערכות לשמירה על החופים, ששיאם בתרגיל המשותף בהובלתו של המשרד להגנת הסביבה. סיפקנו מידע שוטף על הפעילות באתר האינטרנט ובפייסבוק של לוויתן, פתחנו קבוצות וואטסאפ לעדכונים ישירים (ניתן למצוא לינק בעמוד הבית של האתר) ואנו עומדים בקשר שוטף וקרוב עם הרשויות המקומיות בכל נושא.

לוויתן מסכם שנת הפעלה ראשונה בטוחה ומוצלחת ואנו מביטים קדימה אל 2021, בה נמשיך בדיאלוג קרוב עם הציבור והרשויות ונקפיד על הפעלה אחראית ובטוחה של אסדת לוויתן.