הירשמו לניוזלטר שלנו

לוויתן הפרויקט הלאומי

אודות הפרויקט

לוויתן הוא מאגר הגז הטבעי הגדול ביותר שנמצא מול חופי מדינת ישראל

הוא מהווה את העוגן האסטרטגי לאספקת גז למשק הישראלי בעשרות השנים הקרובות, ועשוי לסייע לחיזוק יחסינו עם מדינות שכנות אליהן נייצא גז.
מאגר התגלה בשנת 2010 ע"י חברת נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו חפושי נפט, ויש בו משאבים מותנים בהיקף של כ- 605 BCM גז טבעי וקרוב ל-40 מיליון חביות קונדנסט.
פרויקט לוויתן משנה את פניו של משק האנרגיה המקומי והאזורי, וישמש מנוע צמיחה כלכלי למדינת ישראל ואזרחיה.

605BCM – שווה ערך לעשרות שנות צריכת גז טבעי בישראל
מעל 13 מיליארד ₪ עלות פיתוח פרויקט האנרגיה הגדול בתולדות ישראל
שטח המאגר הוא כ-330 קמ״ר
160 חברות ישראליות לקחו חלק בפרוייקט לוויתן
200 מהנדסים תכננו את המפרט ההנדסי הכללי של האסדה

פיתוח המאגר

פיתוח מאגר לוויתן הינו פרויקט תשתית האנרגיה הגדול ביותר שבוצע בתולדות ישראל, וכולו במימון המגזר הפרטי. מעבר להשקעה הכספית האדירה, המוערכת במעל 13 מיליארד שקלים לפיתוח שלב א'1 של המאגר, מדובר בפרויקט מורכב שראשיתו  בלב ים, כ-130 ק"מ מערבית לחופי חיפה, ומרכזו באסדה הממוקמת כ-10 ק"מ מערבית לחוף.

במהלך פיתוח המאגר נקדחו 4 בארות הפקה לעומק ממוצע של כ-5 קילומטרים מפני הים (עומק המים באזור המאגר הוא כ-1700 מטרים, ועומק הבארות הוא מעל ל-3000 מטרים מקרקעית הים), הונחה צנרת הולכה על קרקעית הים והוקמו מתקני טיפול ייעודיים, בהתאם להנחיות תכנית המתאר הארצית.

אסדת הטיפול בגז הטבעי, אשר נבנתה על ידי צוותים מ- 24 מדינות ברחבי העולם הושטה לישראל במהלך 2019 וקובעה לקרקעית הים במיקום שנבחר מראש. חלקה העליון של האסדה יוצב על ידי המנוף הימי הגדול בעולם, וכבר בסוף 2019 תחל הזרמת הגז המסחרית מהמאגר ללקוחות הפרוייקט בארץ ובאזור.

מבנה אחזקות השותפות בלוויתן -
דלק קידוחים (45.33%), נובל אנרג'י (39.67%) ורציו חיפושי נפט (15%).

ספק גז טבעי חדש
למשק המקומי

מאגר לוויתן מרחיב את אספקת הגז הטבעי למשק הישראלי, והופך לעוגן האסטרטגי שמאפשר הפעלת תחנות כח נוספות בגז טבעי, הפחתה משמעותית בשמוש בפחם מזהם לייצור חשמל, הרחבת השימוש בתעשיה ומעבר של התחבורה בישראל לשימוש במישרין (CNG) ובעקיפין (רכבים חשמליים) בגז טבעי.

במועד תחילת אספקת הגז מלוויתן, תעמוד צריכת הגז השנתית במשק על כ-11 BCM גז טבעי, מה שיאפשר ייצור של מעל 60% מהחשמל בישראל בגז, והביקושים לגז טבעי עולים כל העת. על פי הערכת חברת המחקר BDO , צריכת הגז של ישראל צפויה לעלות במהלך השנים הקרובות וכבר בשנת 2020 צפויה לעמוד על כ-15 BCM.

עד היום חתמו השותפות בלווייתן על שמונה הסכמי מכר עם לקוחות במשק המקומי, ובהם חברת החשמל, יצרני חשמל פרטיים ולקוחות תעשיתיים.

מעבר לכך, פוטנציאל צריכת הגז במשק הישראלי רחוק ממיצוי – הנעת תחבורה בגז טבעי דחוס (CNG), מעבר לתחבורה בכלי רכב ורכבת חשמליים, צמצום השימוש בפחם המזהם לייצור חשמל, מענה לפרוייקטים עתירי אנרגיה כמתקני התפלה, ואפילו חיבור צרכנים ביתיים למערכת הולכת הגז הטבעי - כל אלו ועוד עתידים להגדיל אף יותר את צריכת הגז הטבעי במשק, ולהוות שוק פוטנציאלי עבור מאגר לוויתן.

הסכמי ייצוא גז טבעי
למדינות האזור

נכון להיום, לשותפות לוויתן חוזי גז טבעי חתומים עם לקוחות במצרים וירדן בהיקף של 8 BCM לשנה, ואנו צופים כי היקפים אלו יעלו. השוק האזורי מגוון והביקושים מגיעים מלקוחות כגון מתקני גז טבעי נוזלי (LNG), יצרני חשמל פרטיים, בתי זיקוק, לקוחות תעשייתיים והזדמנויות אזוריות נוספות.

עובדות ונתונים

מבנה השותפות בלוויתן - דלק קידוחים (45.33%), נובל אנרג׳י (39.67%) ורציו (15%)
היקף המשאבים המוערך במאגר - 21.5 TFC (605 BCM)
קיבולת הפקה לאחר פיתוח שלב א'1 -
12 BCM בשנה
CAPEX משוער - 3.75$ מיליארד
כ- 90% מהפרויקט כבר הושלם
כ-200 מהנדסים ב-4 משרדים שונים בארה"ב עבדו על התכנון ההנדסי של הפרויקט
כ-7,000 אנשים מ-25 מדינות בעולם עובדים על היבטים שונים של הפרויקט
4 בארות הפקה יחוברו לפלטפורמה בשלב א'1
18 אינץ' – קוטר הצינורות שיחברו את הבארות לאסדת הטיפול