לוויתן הפרויקט הלאומי

החלה הזרמת הגז מלוויתן

5 בינואר 2020

בשבוע שעבר ציינו שיא מרגש בפרויקט הלאומי, כאשר החלה הזרמת הגז הטבעי מבארות לוויתן – לאסדה ובהמשך לצרכנים

בחודשים האחרונים פעלנו לחבר ולהפעיל את מערכות האסדה והמערכות הנלוות לקראת תחילת הזרמת הגז.

כל חלקי הפלטפורמה שהגיעו בנפרד חוברו להם יחד, ובשבועות האחרונים בדקנו שוב את תקינות כל המערכות החשמליות, מערכות הגז, המערכות ההידראוליות וכו' – כל בורג וכל שיבר נבחן ונבדק כדי לוודא שהמערכות מוכנות לתחילת הפעלת האסדה.

רוצים לראות את תהליך הקמת האסדה? ריכזנו עבורכם 3 שנות עבודה ב-3 דקות מרהיבות:

ביום שלישי שעבר פתחנו שתיים מתוך ארבעת בארות הגז בלוויתן, והתחלנו בהזרמת הגז הטבעי לאסדה!

כאשר הנחנו את צינורות הגז על קרקעית הים מילאנו אותם בחנקן מסיבות בטיחותיות. עם פתיחת הבארות, הגז הטבעי דוחס את החנקן שבצינורות, ובהמשך הוזרמו החנקן והגז הטבעי לאסדה. החנקן שבצינורות נושב דרך מתקן ייעודי, ביחד עם גז טבעי עד שווידאנו שכל החנקן נושב מהמערכות באסדה.

החנקן, שהינו גז אינרטי (כ-80% מהאוויר שאנו נושמים מורכב מחנקן) אינו רעיל ואינו מסוכן כמובן, ומרבית זמן הנישוב נפלט החנקן לאוויר. בחלק קצר מזמן הנישוב נפלט גז טבעי, על פי תוכנית ההרצה שאושרה ע"י המשרד להגנת הסביבה.

עם סיום שלב הנישוב הראשון, הזרים צוות נובל אנרג'י את הגז למערכת הובלת הגז הארצית של נתג"ז ומשם ללקוחות לוויתן בארץ ובחו"ל.

ביום שני ה-6 בינואר 2020 נחל את השלב הרביעי בהרצת אסדת לוויתן. בשלב זה נפתח את שתי הבארות הנוספות, מתוך ארבע בארות המאגר, ונזרים מהן גז טבעי לאסדת לוויתן. פעולת הנישוב צפויה להתחיל בשעות הבוקר.

ביבשה ובחוף מוצבות 8 תחנות ניטור אוויר שמאפשרות מעקב אחר איכות האוויר באזור, ואתם מוזמנים לעקוב אחר תוצאות מדידת תחנות הניטור בכל עת.

תחילת הזרמת הגז מלוויתן הוא רגע היסטורי עבור כולנו, וההתרגשות בשיאה.

2020 תיזכר כשנה שבה הפכה ישראל למעצמת אנרגיה, שמספקת את מלוא צרכי האנרגיה שלה, מבססת את יכולתה להפיק אנרגיה נקייה ויעילה שתאפשר הפסקת השימוש בפחם המזהם, והופכת ליצואנית גז לאזור כולו.

עידן חדש החל במשק האנרגיה הישראלית.

זהו זמן לוויתן.

מוזמנים להמשיך ולהישאר מעודכנים באמצעות הניוזלטר, אתר הפרויקט ועמוד הפייסבוק שלנו.