לוויתן הפרויקט הלאומי

מסכמים שנה באנרגיות חיוביות!

31 בדצמבר 2020

2020 מגיעה לסיומה. זו הייתה שנה מטלטלת, מאתגרת ולא פשוטה עבור כולנו. ולמרות זאת – קרו השנה במשק הגז הטבעי כמה דברים טובים שיתרמו רבות לשגשוג מדינת ישראל ואזרחיה, ועוזרים לנו לסיים אותה באופטימיות ותקווה לשנים הבאות.

אז מה היה לנו השנה?

ביום האחרון של 2019, התחלנו להזרים את הגז הטבעי מאסדת לוויתן. הפקת הגז על גבי אסדת לוויתן התבצעה במשך למעלה מ-98% מהזמן, בקצב שהגיע ל-1.2 מיליארד (!) רגל מעוקב ליום. נתון זה מציב את היעילות התפעולית של האסדה בצמרת מדינות העולם.

כך, הפך החלום למציאות: גז ישראלי כחול לבן, טבעי, נקי – סופק לתעשייה הישראלית ולמדינות האזור בשקיפות מלאה מול הציבור . עד כה, נחתמו הסכמים בהיקף של כ-145 BCM לשוק המקומי ולייצוא עבור מדינות האזור, וכמחצית מהגז שהופק השנה סופק למשק הישראלי.

חלומות נוספים התגשמו, כשבעקבות הפעילות של לוויתן חברת החשמל הפחיתה את תעריפי החשמל לצרכנים ב-4% וייצור החשמל המזהם באמצעות פחם צומצם בשנים האחרונות לשיעור של כ-24 אחוזים בלבד (לעומת כ-59% לפני עשור), תוך החלטה לסיימו כליל עד 2025. ובמילים פשוטות: אזרחי ישראל משלמים פחות על האנרגיה שהם צורכים ונהנים מאוויר נקי יותר – כבר עכשיו.

על אף כל ההתרחשויות החיוביות והמרגשות, כמובן שגם עלינו משבר הקורונה לא פסח. שלושה חודשים לתוך שנת 2020 זעזעה המגפה המסתורית (אז) את כלכלות העולם ודרשה גם מאיתנו להתמודד ולהיערך מחדש. בתחילת אוקטובר החל המיזוג בין נובל אנרג'י לשברון שהפכה למפעילת הפרויקט, ואנו בטוחים שהמגמות החיוביות והטובות שתיארנו יימשכו ויתעצמו תחת ידה.

זו הייתה השנה שהייתה: מורכבת, מאתגרת, אך גם בה חיפשנו ומצאנו לא מעט נקודות של אור. אנחנו מאחלים לכל אזרחי ישראל שהשנה הבאה תהיה קלה יותר, קרובה ומחבקת יותר וכמובן – מלאה באנרגיות טובות שילכו ויתחזקו בשנים הבאות.